Podróż do serca francuskiego futbolu

W lesie położonym około 50 kilometrów od Paryża znajduje się ośrodek marzeń, który znany jest na całym świecie i jest ważnym elementem w budowaniu francuskiej potęgi. W tym miejscu swoje zgrupowania odbywają męskie i żeńskie reprezentacje Francji oraz prowadzi się szkolenie młodzieży.

Mowa o Narodowym Centrum Treningowym imienia Fernanda Sastre, inną obowiązującą nazwą jest Narodowy Instytut Piłki Nożnej w Clairefontaine. Żeby tutaj dojechać, trzeba pokonać malowniczy odcinek wąskiej drogi prowadzącej przez las, a na jej końcu wita nas popiersie patrona tego niezwykłego miejsca. Całkowite odizolowanie się od mediów i kibiców, według francuzów, jest bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym w pełni skupić się na przygotowaniach do najbliższego meczu lub turnieju. Do stolicy można się dostać stąd w mniej niż godzinę. W tym miejscu reprezentacja Francji przygotowywała się do Mistrzostw Świata w 1998 roku, Mistrzostw Europy 2000 oraz niedawnego EURO 2016. Centrum słynie również ze szkolenia młodzieży i zalicza się do ścisłej światowej czołówki. Z tego miejsca wypłynęło na świat wielu znakomitych piłkarzy, ale dokładne nazwiska pojawią się nieco później.

Oficjalne otwarcie tego ośrodka odbyło się 11 czerwca 1988 roku po czterech latach budowy. Inicjatywa zbudowania takiego miejsca pojawiła się już w 1976 roku. Na otwarciu pojawiły się najwyższe władze państwowe oraz prezes FIFA. Od samego początku z tym miejscem związane były ogromne ambicje i na każdym kroku Francuska Federacja podkreślała jak ważnym celem ich pracy jest rozwój. Zbudowanie tego centrum miało wprowadzić francuski futbol na wyższy poziom. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę. Z czasem zaczęło rozwijać się szkolenie młodzieży a na modelu INF Clairefontaine zaczęły powstawać regionalne szkółki ściśle współpracujące z centralą. W lipcu 1998 roku centrum otrzymało patrona, którym został pomysłodawca i były prezes FFF – Fernand Sastre. W poprzednich latach federacja przeznaczyła łącznie 24 miliony euro na renowację, budynków, boisk, a także na ochronę środowiska z którym obcują piłkarze przebywający w centrum.

Napisać, że w Clairefontaine jest wszystko czego potrzeba do świetnego rozwoju i przygotowania, to jakby nie napisać nic. Zawodnicy mają tutaj do dyspozycji sześć boisk trawiastych oraz dwa ze sztuczną nawierzchnią (jedno zadaszone), stadion imienia Michela Platiniego z trybunami i szatniami, 16 szatni, jedna sala gimnastyczna, siłownia, kort tenisowy, bieżnia lekkoatletyczna (400 metrów), ścieżka do joggingu w samym sercu lasu. To tylko część sportowa, ponieważ jest jeszcze ośrodek medyczny, część odnowy biologicznej z basenami, saunami i jacuzzi. Dla reprezentantów, młodzieży oraz pracowników jest również przewidziana część mieszkalna, która zawiera 200 pokoi w 7 rezydencjach w tym 110 o najwyższym standardzie. Podsumowując, na powierzchni 56 hektarów stworzono warunki idealne.

Centrum tętni życiem przez cały rok, a poniżej wymieniamy wszystkie najważniejsze wydarzenia, które goszczą w tym miejscu:

– zgrupowania reprezentacji seniorskich i młodzieżowych (kobiety i mężczyźni)

– szkolenie trenerów

– szkolenie młodzieży

– szkolenie arbitrów

– opieka medyczna dla najlepszych sportowców

– turnieje i obozy piłkarskie

– seminaria biznesowe oraz imprezy specjalne

– wycieczki z przewodnikiem

Ważną działalnością Narodowego Centrum Treningowego imienia Fernanda Sastre jest szkolenie utalentowanej młodzieży. Zawodnicy trafiają tutaj z całego kraju i pod okiem wyspecjalizowanej kadry trenerów pracują przez 2-4 lata. Szkolenie odbywa się na podstawie modelu opracowanego na początku działalności, ale przez lata był on omawiany i modyfikowany na potrzeby współczesnego futbolu oraz aktualnych potrzeb francuskiego futbolu. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z kolejnych etapów szkolenia i w Clairefontaine nie otrzymuje się gotowych piłkarzy. Po zakończeniu pobytu w CTNF zawodnicy trafiają do profesjonalnych klubów w całej Francji. Bardzo częstym przypadkiem jest sytuacja, kiedy przed pobytem w INF piłkarze grali w małych klubach, a po zakończeniu szkolenia podpisywali kontrakty z najlepszymi drużynami w kraju, pod względem szkolenia młodzieży.

Ośrodek w Clairefontaine jest uważany za jeden z najlepszych na świecie pod względem szkolenia młodzieży, a najlepszą wizytówką każdej szkółki są jej wychowankowie. Co jak co, ale tutaj jest się czym pochwalić, ponieważ swój czas w tym miejscu mieli tacy zawodnicy jak: Nicolas Anelka, Hatem Ben Arfa, Jimmy Briand, William Gallas, Thierry Henry, Jerome Rothen, Louis Saha, Geoffrey Jourdren, Blaise Matuidi i Abou Diaby. Tych zawodników nie trzeba nikomu przedstawiać, ale to tylko część wychowanków INF. Do tego grona można jeszcze dopisać inne znane nam nazwiska: Damien Perquis, Alphonse Aréola, Raphaël Guerreiro, Nicolas Isimat-Mirin, Billy Ketkeophomphone, Sébastien Corchia i wielu wielu innych.

Posiadanie takiego ośrodka jest marzeniem każdego kraju chcącego być w czołówce europejskiego bądź nawet światowego futbolu. Teraz musimy opuszczać Clairefontaine, jednak nie ma się czym martwić, bo zapewne jeszcze nie raz o nim usłyszymy.