Już jest! Magazyn Le Ballon – numer 3

Sami nie mogliśmy się doczekać tej chwili – wreszcie możemy Wam zaprezentować efekt kilkunastu dni naszych bezustannych prac: trzeci numer jedynego w Polsce magazynu ligi francuskiej. Z Le Ballon #3 dowiecie się wszystkiego o mistrzu Francji – AS Monaco, wspaniałym Kylianie Mbappé, osiągnięciach Polaków w Ligue 1, największych gwiazdach ligi i jej nadziejach na przyszłość. Poznacie także sylwetki nowych ligowców i przyczyny, dla których spadkowicze się z ekstraklasą pożegnali. 

Rok 2017 przyniósł we Francji zmiany nie tylko w polityce. Na ligowych boiskach również doszło do symbolicznego przejęcia władzy. Czteroletnią kadencję PSG przedwcześnie zakończyli piłkarze AS Monaco, którzy z przebojem wdarli się na krajowy futbolowy szczyt. Pod okiem Leonardo Jardima, partyjne En Marche (w ruchu) Emmanuela Macrona przekształciło się w atrakcyjne dla oka En Avant (do przodu) lub jak kto woli A L’Attaque (do ataku). 107 bramek zdobytych w jednym sezonie – średnio 2,8 bramek/mecz – jest jednak wynikiem budzącym respekt nie tylko na krajowym podwórku. Dynamiczna i ofensywna gra drużyny z księstwa znalazła także uznanie poza granicami, a tegoroczna kampania w Lidze Mistrzów jest najlepszym wynikiem francuskiego zespołu w tych rozgrywkach od lat. Podczas gdy paryżanie, mimo sympatii i wsparcia Emira Kataru, nie potrafią awansować do półfinału LM, piłkarze ASM wdarli się tam z przytupem i bez zapowiedzi. W ślady prezydenta Emmanuela Macrona poszedł również Kylian Mbappe, który nie patrząc na swój wiek postanowił przejąć stery i stał się kluczowym zawodnikiem w swoim zespole. Młody, zdolny i elokwentny Francuz wniósł zupełnie nową jakość i jest swego rodzaju powiewem świeżości w znanym wszystkim futbolowym piekiełku. Zauroczone młodym napastnikiem są już podobno wielkie piłkarskie firmy, lecz w jego przypadku na zmiany jeszcze przyjdzie czas…

Wiatr zmian dotarł również do nas. Podążając za standardami ze świata polityki, zmieniliśmy szyld, aby robić dokładnie to samo – dostarczać wam regularnie świeżą porcję treści o francuskim futbolu. W ten sposób, sezon rozpoczęliśmy jako Vive La Ligue 1, a kończymy już jako dumna ekipa Le Ballon. Poza nazwą nie zmieniło się nic i dalej możecie nas śledzić na blogu, Facebooku i Twitterze, gdzie staramy się regularnie okupować hasztag #ModaNaFrancje. W ciągu roku działając samodzielnie i bez zaplecza wydaliśmy trzy numeru magazynu, ale ten jest dla nas szczególny, bo pierwszy bez pomysłodawcy – Jakuba Golańskiego. Zmiany (na lepsze?) nie ominęły także jego i mamy nadzieję, że nie cierpi zbytnio z powodu piłkarskiego detoksu. Kończąc, pragnę też podziękować całej redakcji i naszym współpracownikom, bez których ta cała wydawnicza partyzantka nie miałaby sensu. Vive la Ligue 1 et bonne lecture!

Jordan Berndt
redaktor prowadzący

 

CZYTAJ NA ISSUU

Magazyn do ściągnięcia w wersji PDF