Przedstawiamy Le Ballon #6!

Sezon za nami, lektura przed Wami! Na zakończenie rozgrywek 2018/2019 prezentujemy szósty numer Magazynu Ligi Francuskiej – Le Ballon! Na 74 stronach zawarliśmy 22 krótsze i dłuższe opowieści o francuskim futbolu, na które złożyło się 16 autorów, grafików i fotografów.

W numerze pochylamy się nad błędami i problemami PSG, przybliżamy składniki sukcesu Lille i profil Nicolasa Pépé, rozliczamy kadencję Bruno Génésio w Lyonie, omawiamy perypetie mistrzów świata – Paula Pogby i Oliviera Girouda,  podsumowujemy dekadę Francka Ribéry’ego w Monachium, a także poświęcamy kilka stron nadchodzącemu kobiecemu mundialowi. Nade wszystko oddajemy jednak hołd tragicznie zmarłemu Kanarkowi, Emiliano Sali. Piórami wsparli nas autorzy i autorka z Przeglądu Sportowego, Piłki Nożnej, beIN Sports, Eleven, Interii, igol.pl, 2×45.info i DieRoten.pl – wszystkim dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy Was do lektury ich tekstów!

Jaki był miniony sezon dla francuskiego futbolu? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w szóstym już wydaniu magazynu Le Ballon. Tradycyjnie z końcem rozgrywek przyszedł czas na podsumowania, a te najlepiej nam wychodzą właśnie w takiej formie.

Po ogromnej dawce optymizmu niesionej falą zwycięstwa Trójkolorowych w ostatnim mundialu, zimą zastał nas czas zadumy i refleksji. Tragiczna śmierć Emiliano Sali była szokiem nie tylko dla sympatyków piłkarskich emocji znad Sekwany. Od pierwszych alarmujących tweetów, po finał akcji poszukiwawczej – temat połączył futbolową rodzinę z całego świata. Kibicom Cardiff nie dane było oglądać Argentyńczyka strzelającego gole w barwach ukochanego przez nich klubu. Z kolei tragiczny los sprawił, że napastnik FC Nantes nie mógł sprawdzić swoich sił po drugiej stronie Kanału La Manche. Jego fenomenalny początek sezonu na boiskach Ligue 1 drastycznie zatrzymała katastrofa lotnicza. Na kilka tygodni francuski futbol stanął w miejscu, by z biegiem czasu zacząć goić rany. O tej lekcji pokory z pewnością nie zapomnimy. Ciao Emi!

Piłkarska wiosna znów nie była łaskawa dla piłkarzy Paris Saint-Germain, którzy na krajowych boiskach nie mieli sobie równych. W Lidze Mistrzów stołeczny klub po raz kolejny udowodnił, iż dla Francuzów nie ma rzeczy niemożliwych. Dwumecz z Czerwonymi Diabłami zafundował nam kolejną część tragikomedii pod hasłem „Remontada”. W Paryżu mijają sezony, lecz pewne schematy pozostają niezmienione. Kolejne letnie mercato znów niesie ze sobą powiew optymizmu i nadziei na lepsze jutro. Czas pokaże czy tym razem decyzje podejmowane będą z myślą o klubie, a nie będą konsekwencją wojny o wpływy wewnątrz instytucji. Nad tym wszystkim zapanować spróbuję Thomas Tuchel, który przedłużył niedawno swój kontrakt do 2021 roku. Ciekawe jak na tę nowinę zareagował skonfliktowany z z nim dyrektor sportowy Antero Henrique? Jedno jest pewne, w stolicy Francji tegoroczne lato znów zapowiada się niezwykle gorąco…

W numerze nie zabraknie również miejsca dla innych ciekawych tematów: pożegnanie Ribéry’ego z Bayernem, włoska saga Sebastiana Freya, kobiecy mundial i oczywiście teksty podsumowujące minione rozgrywki Ligue 1. Każdy z autorów i współpracowników włożył w ten numer sporo serca – mamy ogromną nadzieję, iż przypadnie Wam do gustu.

Bonne lecture!
Jordan Berndt


Magazyn znajdziecie na platformie Issuu – TUTAJ


Dostępna jest też wersja PDF.

Chcemy spróbować dostarczyć Wam również fizyczną kopię magazynu. Wydruk będzie jednak możliwy dopiero gdy zbierzemy wystarczającą liczbę chętnych. Dlatego potrzebujemy od Was jasnych deklaracji – jeżeli chcecie przekartkować drukowany magazyn #LeBallon6 i jesteście gotowi/e na wydatek w okolicach 30zł za sztukę (to orientacyjny koszt wydruku – nie zarobimy ani złotówki) – koniecznie zgłoście to pod adresem: leballonmag@gmail.com