Balonowy raport transferowy (6)

Okienko transferowe powoli się kończy, zapraszamy więc na przedostatni raport tego lata.


Renato Sanches (Bayern → Lille) 20 milionów euro

Jeden z najciekawszych transferów do Ligue 1 w tym okienku. Wielki talent, którego kariera nie potoczyła się w Bayernie zgodnie z oczekiwaniami. Pomocną dłoń do zawodnika wyciągnęło Lille, dla którego transfer Portugalczyka to najdroższy zakup w historii klubu. Oczekiwania będą więc spore, jednak trudno pozbyć się wrażenia, że pod okiem Christophe’a Galtiera misja odbudowania pomocnika wydaje się naprawdę realna.

Joris Gnagnon (Sevilla → Rennes) wypożyczenie

Młody Francuz wraca do swojego macierzystego klubu rok po dużym transferze do Hiszpanii. Nie udało mu się oczarować umiejętnościami nowego trenera, który dał mu szansę występu jedynie w siedmiu spotkaniach ligowych. W tym sezonie nie byłoby mu łatwiej o grę, ponieważ do zespołu dołączyło dwóch stoperów znanych z Ligue 1: Jules Koundé z Bordeaux i Diego Carlos z Nantes. Gnagnon wrócił na rok do Rennes, które na początku sezonu radzi sobie wyjątkowo dobrze, gromadząc komplet punktów po trzech kolejkach.

Hamza Mendyl (Schalke → Dijon) wypożyczenie, opłata 500 tysięcy euro

Kolejny zawodnik, któremu nie udało się zaistnieć w nowej, zagranicznej drużynie. Mendyl dostał szansę w dziewięciu meczach ligowych i na ewentualne następne minuty w Niemczech będzie musiał poczekać przynajmniej rok, starając się pokazać z dobrej strony na wypożyczeniu w Dijon. Nowy zespół zabezpieczył się jednak na ewentualność spektakularnego roku w wykonaniu lewego obrońcy, gwarantując sobie opcję wykupu gracza.

Lamine Fomba (Auxerre → Nîmes) 4 miliony euro

Nietrudno się domyślić, że to najdroższy transfer w historii Nîmes. Wydanie takiej kwoty na 21-letniego pomocnika, który do tej pory grał wyłącznie w Ligue 2, jest zabiegiem niewątpliwie ryzykownym. Trzeba jednak pamiętać, że na gracza ogranego na najwyższym poziomie rozgrywkowym czekałaby kolejka, której Krokodyle nie byłyby w stanie pokonać, dlatego wyciąganie zawodników grających w niższej klasie może być dobrym sposobem na wygranie walki z innymi francuskimi średniakami. W pierwszym meczu po transferze, zremisowanym 2:2 z AS Monaco, Fomba zaliczył występ od pierwszej minuty.

Moses Simon (Levante → Nantes) wypożyczenie

Kupiony za 5 milionów skrzydłowy nie wniósł do Levante takiego wkładu, jakiego oczekiwano przed transferem, niecałe 800 minut w lidze, okraszone wyłącznie jedną bramką i jedną asystą skłoniło hiszpański klub do wypożyczenia piłkarza. Chęć sprowadzenia Nigeryjczyka wyraziła drużyna z Nantes, która zapewniła sobie również opcję wykupu zawodnika. Ten zaś wejście do drużyny zaliczył naprawdę obiecujące – meldując się na boisku przy remisie 1:1 na ostatni kwadrans meczu z Amiens, strzelił zwycięską bramkę.